Αν έχετε οπτικοακουστικό υλικό που αφορά εκδηλώσεις του σχολείου μας, πλέον αυτού που έχουμε αναρτήσει και θέλετε να μας το διαθέσετε, θα παρακαλούσαμε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

2011 - Θεατρική παράσταση "Το αγνάντεμα"

Εκατό χρόνια συμπληρώθηκαν από τον Θάνατο του "Αγίου των Γραμμάτων". Στο πλαίσιο του αφιερώματος στον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη, η θεατρική ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε "Το αγνάντεμα". Πρόκειται για την δραματοποίηση του αντίστοιχου διηγήματος του Παπαδιαμάντη, που γνώρισαν οι μαθητές μας της Γ' γυμνασίου στα κείμενα νεοελληνικής γλώσσας. Στο διήγημα αυτό ο Παπαδιαμάντης καταγράφει τη συλλογική ψυχολογία των ναυτικών τη στιγμή της αναχώρησης και ερμηνεύει την εθιμοτυπία, τα αισθήματα και τις σκέψεις των γυναικών τους, που την ημέρα εκείνη συγκεντρώνονται στο εξωκκλήσι της Παναγιάς της Κατευοδώτρας με διπλό στόχο: του αγναντέματος και της χριστιανικής δέησης για την προστασία των ναυτικών και την παρηγοριά των οικογενειών τους.

Μέσα από το διήγημα γίνεται έντονη αναφορά:

α) Στην εθιμοτυπία της αγροτικής κοινωνίας και τη θρησκευτική ζωή.

β) Στη ζωή των ναυτικών, μέσα από τη σκηνή της αναχώρησης και του αποχωρισμού από τα σπίτια και τις οικογένειές τους.

γ) Στη δεσπόζουσα θέση και το ήθος των γυναικών.

δ) Στην ηθοπλαστική παρηγορητική διήγηση για τη δύναμη της συζυγικής πίστης και αγάπης.

2011 papadiamantis 1

Δείτε το βίντεο