Αν έχετε οπτικοακουστικό υλικό που αφορά εκδηλώσεις του σχολείου μας, πλέον αυτού που έχουμε αναρτήσει και θέλετε να μας το διαθέσετε, θα παρακαλούσαμε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

2014 - Γιορτή 25-ης Μαρτίου

Πρόγραμμα σχολικής γιορτής

1. Χορωδία «Ρωμιοσύνη» Γιάννης Ρίτσος ? Μίκης Θεοδωράκης.
2. Απόσπασμα από το ποίημα του Διονύσιου Σολωμού ¨Εις Μάρκον Μπότσαρην»Απαγγέλλουν οι μαθητές του Α3 Μάκης Χατζημιχαηλίδης και Ηλίας Τσούνης.
3. «Οι ήρωες» Το κείμενο έγραψε και απαγγέλλει ο μαθητής του Γ1 Γιώργος Αδαμίδης.
4. «Μαντώ Μαυρογένους: η ηρωίδα που θαυμάζω» Το κείμενο έγραψε και απαγγέλλει η μαθήτρια του Β4 Μαντώ Λακέ.
5. Χορωδία «Καραϊσκάκης» Διονύσης Σαββόπουλος.
6. «Παπαφλέσσας: ο ήρωας που θαυμάζω» Το κείμενο έγραψε και απαγγέλλει ο μαθητής του Β4 Άκης Χαββάς.
7. Πρόλογος για τον Παπαφλέσσα από το έργο «Ματωμένα χώματα» του Σπύρου Μελά. Απαγγέλλει η κ. Σταυρούλα Σπηλιάκου.
8. «Επίσκοπος Βρεσθένης Θεοδώρητος: ένας αφανής ήρωας» Το κείμενο έγραψε η κ. Σταυρούλα Σπηλιάκου. Απαγγέλλει η μαθήτρια του Γ3 Σοφία Φρέσκου.
9. «Οι πολιορκημένοι του Μεσολογγίου». Απόσπασμα από τα «Στρατιωτικά ενθυμήματα» του Νικόλαου Κασομούλη. Απαγγέλει ο μαθητής του Β3 Χρήστος Ρουμπεΐδης.
10. Απόσπασμα από τους «Ελεύθερους Πολιορκημένους» του Διονύσιου Σολωμού. Απαγγέλουν οι μαθητές Δημήτρης Παντελής Γ1 και Τζένη Πανάγου Β4.
11. Χορωδία «Άκρα του τάφου σιωπή» Διονύσιος Σολωμός ? Γιάννης Μαρκόπουλος.
12. Απόσπασμα από το βιβλίο «Ο καπετάν Δεσπότης» Του Αγησίλαου Σπηλιάκου. Απαγγέλλουν οι μαθητές του Α3 Αγγελική Παρδάλη και Ηλέκτρα Παπακωνσταντίνου.
13. «Ο χωρός του Ζαλόγγου» έγραψε και απαγγέλλει η μαθήτρια του Β2 Θεοδώρα Αδαναλόγλου.
14. «Οι δικοί μας ήρωες» τα κείμενα έγραψαν και απαγγέλλουν οι μαθήτριες του Γ1 Κατερίνα Γαλάνη και Νεφέλη Παπακωνσταντίνου.
15. ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ
 * Χορωδία: Αγγελίδη, Αλεξοπούλου, Βάζου, Βάσο, Δεληγιαννίδη, Κουφοπούλου, Λέκα, Μακροδημήτρη, Μαλαματίνα, Μικαελιάν, Νταλιπάι, Πανάγου, Παντελίδη, Παπακωνσταντίνου, Πάπας, Πετρογιώργου, Προύντζου, Τσούνη, Φρέσκου, Χατζηκυριάκου, Χωριανοπούλου.
 *  Τη χορωδία του Γυμνασίου Αναβύσσου διευθύνει η κ. Βίκυ Σημαιοφορίδου.
 *  Το εξώφυλλο προγράμματος, τα ηχητικά και την βιντεοσκόπηση ανέλαβε ο μαθητής του Γ1 Νίκος Μακροδημήτρης.
 *  Την παρουσίαση του προγράμματος έκανε ο μαθητής του Γ3 Λικέιντι Χοτζάι.
 *  Την οργάνωση - παρουσίαση των χορών επιμελήθηκε η κ. Κατερίνα Κουλούρη.

Βίντεο με απαγγελίες - τραγούδια

Βίντεο με τους χορούς