Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Μετά από ερωτήματά σας, σας ενημερώνουμε ότι:

1) Έχει ήδη προσληφθεί και εργάζεται στο σχολείο μας από σήμερα 22/9/2020 και δεύτερη καθαρίστρια.

2) Σύμφωνα με το ΦΕΚ και τις νεότερες οδηγίες του ΕΟΔΥ που ισχύουν για την περιφέρεια της Αττικής, οι μαθητές υποχρεούνται να φοράνε μάσκα και κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων και στο μέτρο του δυνατού να μη συνωστίζονται.

3) Σύμφωνα με το ΦΕΚ και κατόπιν απόφασης του Συλλόγου Διδασκόντων τα διαλείμματα γίνονται ταυτόχρονα για όλες τις τάξεις, καθώς το σχολείο μας έχει επαρκή αύλειο χώρο και μας δίνεται η δυνατότητα τα παιδιά να προαυλίζονται χωριστά κατά τάξη. Θα πρέπει όμως να ακολουθούν τις οδηγίες που τους δίνονται.

4) Το σχολείο είναι ανοιχτό από τις 7:45 πμ. Η θερμομέτρηση και η προσέλευση στις τάξεις αρχίζει στις 8:00 πμ, και ολοκληρώνεται στις 8:15 πμ, οπότε και κλείνει η πόρτα του σχολείου. Παρακαλούμε για την έγκαιρη προσέλευση των μαθητών/τριών.

5) Παρακαλούμε όλους τους γονείς να θερμομετρούν τα παιδιά τους πριν φύγουν για το σχολείο. Στην περίπτωση που διαπιστώσετε θερμοκρασία 37,1°C ή μεγαλύτερη, το παιδί πρέπει να παραμείνει στο σπίτι.